Otestovali jsme puzzle - Zvířátka z českého lesa


Vypravme se do lesa za zvířátky. I když mnohé z těch, o kterých se v našem puzzle naučíte něco víc, potkáme i ve městě. Tak schválně, potkáte na sídlišti spíše datla černého nebo prase divoké? Tak to druhé rozhodně potkat nechcete. A s pravděpodobností hraničící s jistotou se dozvíte z našeho puzzle, že se tak ani nikdy nestane.

Prase divoké má totiž velmi rádo své soukromí a ticho a člověku se velmi pečlivě vyhýbá. Výjimku tvoří chvíle, kdy ho člověk sám vyruší v době, kdy nemá zrovna náladu, protože se stará o malá selátka, nebo ho člověk poraní či zažene do úzkých natolik, že prasátku nezbyde nic jiného, než se pořádně od podlahy bránit.

A zajímavosti o datlovi černém? Když ho někde v parku nebo u domu či v lese potkáte, tak je to zážitek, na který rozhodně nezapomenete. Je to úctyhodný pták, velký a s opravdu zářivě červenou hlavou a krásně sametově černým kabátkem. V puzzle se dozvíte, že když ťuká do stromu a hledá červíky a hmyz, ťukne až 20 x za jednu vteřinu. To si snad ani nedovedeme představit. Společně s dětmi se pak můžete vydat za dalšími odpověďmi na otázky. Jak silný musí být jeho zobák, jak silná musí být jeho lebka, aby ho z těch ran nebolela hlava?
Bolí vůbec ptáky hlava, mamíííí, bolí datla hlava? No a rázem jste v našem zvířátkovém puzzle až po uši.

Vybrali jsme 5 zajímavých zvířátek z českého lesa, zachovali jejich opravdovou reálnost a vytvořili pro děti puzzle. Puzzle s velkými tvary, ze kterého složí 5 zvířátek. Puzzle je vhodné pro děti od 3 let, které začínají se skládáním puzzlí. každé zvířátko se sestaví z různého počtu dílů. Děti začínají na 4 dílech a končí na 6. 

Na puzzle najdete tyto obrázky:

Sova pálená:  Kromě Antarktidy ji najdete všude na světě, dříve obývala dutiny skal a stromů, ale nyní upřednostňuje lidská obydlí a věže. Ozývá se chvějivým vřískotem ("šríííí"), který má typický náhlý konec. "Sova se závojem" se jí říká například v němčině, ale hebké peří a tajemný vzhled klame. Je to čilý a šikovný lovec hlodavců i drobných ptáků. Mnozí farmáři jim dělají tzv. "soví okénka" ve stodolách, aby jim sova chránila nočním lovem úrodu před myšími útoky. 

Prase divoké: Domovem jim jsou vlhké smíšené a listnaté lesy, ale lidem se vyhýbají, jak mohou. Agresivní mohou být pouze samice chránící mladé či pokud se cítí ohroženi. Žijí v tlupách, potulují se za  místy bohatými na potravu (lesní plody, bukvice), rádi se válí v bahně a s večerem se vydávají za potravou. Nepohrdnou ani hlodavcem nebo mršinou. Dožívají se poměrně vysokého věku, v přírodě můžete potkat i 15 a 20 letá prasata.

Veverka obecná: Uvidíte ji nejčastěji ráno nebo odpoledne, vyhýbá se příliš teplým oblastem. V zimě nespí, jen se více zdržuje ve svém vyhřátém hnízdě. Živí se lesními plody, které si opravdu často ukrývá na různých místech, pravdou ale je, že je zapomnětlivá a často oříšky nenajde. Semena a lesní plody si schovává do dutin stromů (spižíren), o kterých už ale ví velmi dobře. 

Datel černý: Majestátního ptáka poznáte podle typické červené hlavičky a černého těla a volání "krijééé, krikrikrikri". Živí se mravenci, červy a brouky, které nachází na stromech a pod kůrou stromů. Do stromu při svém ťukání udeří až 20 x za 1 sekundu!   Malým datlátkům nenarůstá prachové peří jako jiným ptákům, ale rovnou pevné černé peří.

Jelen evropský: Největší král našich lesů se může dožít až 12 let a žije ve stádech, která před den odpočívají a k večeru vychází za pastvou, hledáním bukvic a žaludů, které tvoří součást jejich potravy. Je-li stádo v ohrožení, jeleni ostře pískají, aby laně připravili na útěk. Velmi staří jeleni už se od stáda odchylují a žijí samotářsky. Vzácnou formu bílých jelenů můžete vidět v Žehušicích u Kutné Hory. 

VARIABILITA
Pět zvířátek se vám představí v celé své kráse, ale také umožní třeba pěti členům rodiny soutěžit v tom, kdo dříve složí předtím vylosované zvířátko. Prvotní zvědavé skládání puzzlíků může vystřídat soutěžení na rychlost. Odměny pro toho, kdo se sám v nejrychlejším čase zorientuje v 26 dílech puzzle a postaví všechna zvířátka.

ODOLNÁ KVALITA: Puzzle opravdu vydrží!
A my víme proč? Karton je silný, má 2,5 mm, což je ideální tloušťka pro dobrou odolnost. Některá zvířátka jsou jednodušší (skládají se ze čtyř dílů), jiná složitější (skládají se ze šesti dílů). A pády i úrazy vydrží i pevná kartonová krabička.
Luccčino puzzle  na Chytré opičce: https://www.chytraopicka.cz/p/detske-puzzle-zviratka-z-ceskeho-lesa

Mrkněte na chytrou opičku!
Ke každé objednávce máme aktuální dárečky a bodíky do věrnostního systému. A slibujeme, že téma zvířátkového puzzle budeme dále rozvíjet. Protože to nejlepší na konec: Dětské puzzle zvířátka z českého lesa je autorské a Lucie ho navrhla jen pro vás a vaše děti.