Jarní dobrodružství: S lupou (nejen) na mravence

To zůstává i dospělým, ale děti jsou fascinovány i světem pod tím vším. Světem hmyzu.

A my pro vás máme bezvadný tip, jak si jaro užít ve zcela jiném úhlu pohledu!

Co taková lupa na pozorování hmyzu?!

Je až k neuvěření, jak živý je ten maličký svět hmyzu kolem nás. Ale také rostlin, stromů, kamenů. Jak krásný je mech nebo lišejník, když ho vidíte víc zblízka. Když opticky zvětšíte ten maličký svět na zahrádce, zažijete fascinující dobrodružství.

Ta nejzbytečnější věc na světě….

Lupa je nejzbytečnější věc na světě, tvrdili mi celé dětství rodiče a tu dědovu, kterou měl schovanou v šupleti se zámečkem, jsem nikdy neměla v ruce, protože byla moc cenná. A tolik jsem po ní toužila! Protože jsem chtěla vidět víc zblízka svět v mechu a krásu lišejníků.

A vidíte! „Nezbytečnější věc na světě“ se může stát nejúžasnějším prostředkem pro dobrodružství ze světa hmyzu, ale také při pozorování růstu rostlin, jejich listů, květů a což teprve taková včelka při práci, když pilně opylovává jarní květy!

A jak jsem už řekla, tajným tipem pro takováto pozorování je ŽIVOT V MECHU. Asi tam tedy neobjevíte Křemílka a Vochomůrku, ale množství miniaturního hmyzu ano. Mravenci z nich budou ještě patřit k těm největším.

A na co se ještě při jarním bádání zaměřit?

Žížaly

Jak jsou v jarně prokypřené půdě křehoučké a novoučké! A vidět je, jak se bez problémů zavrtávají do hlíny je minimálně zajímavé, ovšem zcela fascinující je, když se vám podaří žížalu vyndat, dát na trávník a pozorovat ji, jak se s přesností a důsledností velmi rychle umí proplazit trávou a neomylně zamířit do půdy. Kde bere tu sílu se zavrtat i do neprokypřené půdy?

Drátovci, larvy kovaříků

Béžové nohaté larvičky si mnoho lidí plete se stonožkou. Podoba tu je. Drátovci na zahrádce ale nevidíme rádi, protože mohou poškozovat zeleninu, často je najdete zažrané v bramborách na podzim, a na jaře třeba právě v ředkvičkách. Doslova milují mrkev! A zblízka jsou jak aktéři sci-fi filmu!

Škvoři

Tak ten je děsivý už sám o sobě a když se na něj zaměříte s lupou, kdekdo pocítí touhu vzít nohy na ramena. „Stříhavka“ ale zadními kleštičkami neštípe, používá je k přidržování potravy a k rozevírání křídel. Je to málo známé, ale škvor umí létat, i když častěji a raději se pohybuj po nožičkách. V zahradě ho ale vidíme rádi, protože si rád pochutnává na mšicích.

Slunéčka sedmitečná

Další mšicožrouti, na kterých ale lidské oko spočine skutečně s radostí. Není divu. Slunéčka jsou jako vymalovaná a s jarem vylétají ze svých zimovišť. Určitě na některé narazíte, ponejvíce na spodních stranách listů, kde na jaře samičky kladou vajíčka. A krásně barevné larvičky s šedým podkladem se líhnou hned za týden.

Tak co, jste nalákáni? Tak už jen aby stále svítilo sluníčko!