5 důvodů proč batolata často fňukají a jak na ně

I když se to někdy může zdát, fňukající dítě nám to opravdu nedělá schválně. Většinou má ke své nespokojenosti a otravnosti některý z těchto důvodů. Faktem ale je, že mnohé důvody jsou skryté anebo nás z našeho úhlu pohledu nenapadnou: pojďme se podívat, jaké příčiny mohou moci za nevrlou náladu batolat.

 Vztek a vzdor a „ono to nejde, jak by mělo“

Nejčastější důvod, který většinou hned pochopíme. Dítě má pocit, že mu je odepřeno to, nač si myslí, že má právo. Tahat kočku za ocas, sahat do zásuvky, snažit se vylít džbán s vodou, kousat ovladač na televizi. Nejhorší pro jeho mozeček je potom zabavení takové věci, kterou tak nutně potřebovalo. Ať už jde o ten ovladač, který jsme mu z rukou vzali, nebo třeba o dudlík. Záchvat vzteku je tady. Ostatně, vzpomeňte si na své vlastní emoce, kdyby vám někdo pod rukou vzal zrovna něco, na čem jste zaujatě „pracovali“. Tak nějak takhle mu je… 

JAK TO VYŘEŠIT: Náhradní řešení. Mějte po ruce vždy náhradní řešení. Hračku, chrastící dětské klíče nebo ještě lépe obyčejné klíče, protože děti jako když mají radar na to, co je a co není hračka. A často jdou právě po té nehračce. Mějte tedy po ruce stále něco, čím můžete dítě v takové chvíli bezpečně zaměstnat a co nejdříve odvést jeho pozornost.

TIP: Dobrou hračkou pro odvedení a udržení pozornosti jinde než u lumpáren, může být tento velký autobus se zvířátky.

Nudím se, to nevidíte?

Nuda a pocit, že na dítě nemáte tolik času, batole vnímá mnohem intenzivněji než vy sami. A to už díky jinému – v našich očích až nekonečnému – vnímání času. Dítě nemá ještě ve věku cca do 3 až 4 let pojetí o tom, co je to „za chvíli“. Co se děje nyní, je pro něj „napořád“. Nuda a nezájem rodičů je pro něj mučivé. Kňourání a vyvztekávání je potom nejrychlejší cestou, jak znovu upoutat pozornost vařící maminky nebo telefonujícího tatínka.

JAK TO VYŘEŠIT: Jsem tu pro tebe, ale počkej… V takové chvíli dítěti dejte najevo, že tu jste pro něj. Na moment přerušte svou činnost, věnujte mu pozornost a nabídněte dítěti, že se může nějakým způsobem podílet na vaší činnosti (hrnce na hraní při vaření), ale poté se okamžitě ke své činnosti vraťte. Nebo maminky tvrdí, že báječný způsob je třeba zpívání. U toho můžete vařit a přitom má dítě pocit, že jste s ním…

Přetíženost, to byl taaak dlouhý den!

Přetížené, přetažené děti jsou pověstné svou mrzutostí. Nejde jen o délku dnu nebo o fakt, že se dítě nevyspalo po obědě tak, jak je zvyklé, ale často je to i jen přemíra podnětů. Výlet, návštěva cizích lidí – a rázem je tu zlomový okamžik, kdy se z pohodového děťátka stává mrzout. Některé děti mrzutostí z únavy a přetížení reagují i na pobyt s chůvou nebo v jeslích.

JAK TO VYŘEŠIT: Zkuste se přizpůsobit potřebám dítěte. Udělat denní program kratší, postupně ho prodlužovat, aby si dítě zvykalo. Při styku s cizími lidmi postupujte obezřetně a nesnažte se zlomit jeho odpor k poznávání nových lidí. Nechte dítě, ať se přiblíží samo a nechte mu vždy možnost vrátit se do náruči maminky…

Něco mě bolí, a může to být i jen skrčená plenka

Tohle často maminky napadá a tak při nevysvětlitelné mrzutosti zkontrolujte oblečení dítěte. Ještě neumí samo určit, kde přesně cítí nepohodlí a už vůbec si není schopno spojit třeba pokrčenou plenku nebo tlačící botu právě s tou plenkou nebo botou. A tak křičí, protože mu je nepohodlno a je to pro něj stejné jako když bolí bříško. 

JAK TO VYŘEŠIT: Opravdu rychle zkontrolujte vše, co by mohlo působit problémy. Od pokrčené plenky, po gumu v kalhotách, kousavé tričko, svetr nebo kamínek v botě. 

Hlad! To to nevidíš, mami?

Nejjednodušší příčina nevrlosti, kterou často známe i my. A nejen hlad – může to být i žízeň. Dítě ještě není schopno říct, že má hlad a nepříjemný pocit v bříšku ještě neumí správně identifikovat. Možná je tolik zabrané do hry, že si neuvědomuje hlad, ale tělo už mu říká, že mu něco chybí - a mrzutost je na světě.

JAK TO VYŘEŠIT: Nechte na dostupném místě nějaké drobné občerstvení, misku kukuřičných křupek nebo malý hrneček s čajem. Dítě bude moci v případě hladu přemýšlet, jestli právě to není důvodem jeho mrzutosti. A vy jako maminka budete mít také jasno. Rozhodně dítěti neustále nenabízejte jídlo a nenabízejte ho jako uklidňovadlo. Tím se zadělává na zlozvyk vybíravosti a cesta ke zdravé výživě je tak notně ztížena.

Tak krásné prázdniny, milé maminky, a hlavně jen málo maličko fňukajících batolat 