Důležitý večerní rituál před spaním aneb: Jak pomoci miminku usnout?

A navíc, přijít na svět je moc velký šok. Zima, světlo, hlasy, vůně, vjemů je tolik, že je jen těžko se s nimi vypořádat. Nějakou dobu to trvá. Den a noc je úplně v pozadí zájmu malého miminka – a často i batolete, kde už ale může být na vině domácí nepohody nerespektování denního režimu, neunavené, nebo naopak, příliš přetažené dítě, které nechce spát.

herobility dudlik

My se dnes podíváme na pár tipů, jak udělat dětem spinkání příjemnější a jak jim navodit příjemnou atmosféru přes usnutím. Ta je totiž rozhodující.

Malé miminko ji ještě tolik nevnímá a než si najde svůj režim, může to řadu měsíců trvat, ale u batolátek a starších dětí, které sabotují večerku, byste uspět mohli o poznání lépe.

Večer má řád

Večery by měly mít svůj vlastní řád, který je dobré pokud možno nenarušovat. Dítě před spaním by mělo být najedené a spokojené. Součástí rituálu je také koupel a i když se nedoporučuje koupat citlivá miminka každý den, alespoň v koupelně pobuďte a děťátko převlékněte. Koupací rituál z hlediska psychicky dítěte působí více u starších dětí, protože teplá voda uvolní a unaví. Uložení do postýlky je pak čistě vaší záležitostí. Můžete poslouchat audiopohádku, příjemnou hudbu pro miminka, můžete si číst, ukazovat obrázky, vymýšlet příběhy nebo si zpívat, můžete COKOLIV. Ale měl by to být čas strávený v tlumeném světle, maximálně s lampičkou a nikdo by vás neměl rušit.

Ani tatínek.

TIP: Ostatně, když si v pokojíčku uděláte JEDNOROŽČÍ království, tak do něj se smí vstupovat jen velmi zlehka.

A ještě jeden tip pro maminky miminek. Je potřeba dudlíček? Pak prosím, tady je jich celá nabídka i s klipy na dudlík, které vám usnadní noční hledání. Aby těch rušivých vlivů bylo co nejméně.

dudlik herobility

Řád nemusí být ve stejný čas, ale měl by být stejný

Důležité je vědět, že tento řád a dennodenní rituál nemusí být vždy ve stejnou hodinu a minutu, ale důležité pro jeho fungování je pořadí a nálada v domácnosti. Stmívá se, zhasíná, zklidňuje se běh dne. A pokud po usnutí dětí máte ještě aktivní další směnu v domácnosti, pracovní povinnosti nebo cokoliv jiného, děti se spánkovými problémy by tímto vůbec neměly být dotčeny, protože z vás také vycítí tu „nutnost usnout a zbavit se jich, protože vy potřebujete spěchat“. Je to těžké, ještě těžší je možná v tu usínací chvíli s dětmi neusnout také.

Ale čím zažitější budou rituály, tím více budou fungovat i ve chvíli, kdy z některé jeho části sejdete. Protože to se prostě někdy stane...