Jak udělat z čistění zoubků zábavu? Podívejte se na pár tipů přimo od Chytré opičky

Všechny maminky i tatínkové jistě ví, jak je čištění dětských zoubků důležité. Čistit zoubky je nutné už s prořezáním prvního zoubku. Pro děti ovšem už tak důležité (ani zábavné) být nemusí. Násilí nic nevyřeší a je potřeba v dětech vypěstovat zdravé hygienické návyky a čištění zoubků by se tak mělo stát každodenním hygienickým návykem. S miminky většinou problém nebývá, ale čím je dítě starší, může čištění zoubků považovat za nudu a ztrátu času, kterou může využít třeba raději hraním nebo řáděním v maminčině šuplíku.

Ale protože i Chytrá opička si musí každý den alespoň dvakrát denně vyčistit zoubky, rozhodla se, že vám prozradí, jak si z takového čištění zoubků udělat pořádnou švandu.

Vlastní originální zubní kartáček

Ano přesně tak, udělejte si spolu s dětmi svůj originální zubní kartáček. Polepit ho můžete třeba samolepkami a ke každé samolepce vymyslet nějaký příběh a ten si během čištění zoubků vyprávět.

Sbírejte bodíky

Ano, za každé čištění zoubků si nalepte na kartáček jednu nálepku, až jich bude deset, můžete jet s maminkou a tatínkem třeba na slíbený výlet nebo si jen udělat pěkný piknik.

Pojmenujte si jednotlivé zoubky

Ano, všechny zoubky v pusince mohou mít své jméno. Maminka každé ráno a večer zkontroluje, jestli tam všechny zoubky opravdu jsou, každý zoubek pojmenuje a během toho ho i krásně vyčistí.

Napodobujte se

Zvládneš přesně napodobit, co dělá maminka nebo tatínek s kartáčkem v puse? A zvládne maminka napodobit i tebe? Určitě se jí to občas nepovede a to bude teprve legrace.

Básničky

Existuje spousta básniček určená k čištění zoubků. Chytrá opička si pamatuje právě tu, kterou jí říká její maminka vždy při čištění zoubků.

Čístím zoubky řízy, řízy,

ať jsou bílé jako břízy.

Čístím každý zoubek,

ať je jako doubek.

Vlevo, vpravo a pak vzadu, horní a pak spodní řadu.

Navíc si spolu s maminkou nebo tatínkem můžete hezky vysvětlit, proč je potřeba mít zdravé zoubky a společně si třeba i zoubky nakreslit, vystříhat z papíru nebo vymodelovat z modelíny. Zakousněte se třeba do jablíčka a ukažte dětem vzniklé otisky zoubků, ukážete jim tak, proč je důležité mít zdravé zoubky a co by se stalo, kdyby zoubky neměly  a nemohly by tak jablíčko ukousnout.

Zoubková víla

Kolem šestého roku věku dítěte začnou vypadávat první mléčné zoubky. Vše je potřeba dětem řádně vysvětlit a hlavně je uklidnit, že jim narostou zoubky nové. Vypadnutí prvního zoubku je velkou událostí nejen pro dítě, ale i pro rodiče. Můžete dětem vyprávět pohádku o Zoubkové víle, která odnáší vypadnuté mléčné zoubky a nosí za ně dárek. Ale pozor, odnáší zoubky pouze zdravé a nezkažené. Můžete si s dětmi vymyslet, co taková víla se zoubky dělá – třeba z nich vyrábí perly nebo staví svůj zámek.

Zoubky by se měly čistit alespoň 2 minuty, i počítání času můžeme dětem zpříjemnit třeba veselým držáčkem na zubní kartáček s přesýpacími hodinami. Bude počítat čas hezky za nás a o to víc se můžete věnovat důkladnému vyšištění zoubků.

A tady má pro vás Chytrá opička skvělý tip - Motivační kartičku přímo od Zoubkové víly. Za každý vypadnutý zoubek nalepte do vílího zámku jednu samolepku drahokamu. Nezapomeňte do karty také poznačit, kdy který zoubek vypadl a na zadní stranu nalepte první foto bez prvního zoubku. karta pak poslouží i jako krásná památka na dětství. Vybírat můžete z růžové či modré verze. Jako bonus je v sadě i krásná samolepka zoubkové víly.

Teď už bude čištění zoubků hračka...

A jak motivujete k čištění zoubků své děti vy? Napiště nám na info@chytraopicka.cz, budeme moc rádi.