Hra s barvami a jak se s nimi učit!

Hra s barvami a jak se s nimi učit!

Uvědoměle začínají děti rozeznávat barvy v průměru mezi druhým a třetím rokem života. Do té doby se nijak neznepokojujte, pokud vašemu dítku barvy nic moc neříkají. Do té doby je na světě přece tolik zajímavějších věcí! Něco jiného ale je barvy pojmenovat a určit – spojit si určité slovo s barevným odstínem, případně rozeznávat tmavý či světlý odstín a pojmenovat ho, a něco jiného je barvy vůbec rozeznat.

Pokud si chcete být jisti, zdali vaše dvou nebo tříleté dítko není barvoslepé, použijte jednoduchý test:

Hromádkování!

Mohou to být malé hračky, kolečka vystříhaná z barevných papírů nebo nějaké figurky, cokoliv, kde jsou smíchány barvy. Hru můžete oživit klidně tím, že barvu pojmenujete hravě – ostatně, většina rodičů tak začíná s barvami – tohle je travičková, tohle banánová… Velikost zařazovaných figurek nebo kartiček by měla odpovídat věku, starší děti, kolem dvou let už potom můžete skvěle zabavit třeba touto duhovou hrou – kde se zbystří mozek i tím, že barvy rovnou ukazují i na předměty, ovoce, zeleninu patřičné barvy.

https://www.chytraopicka.cz/p/ocenena-hra-granna-duha

Super – je jasné, že dítě barvy rozeznávat umí!

Ale co když ne?

Barvoslepost není zas tak vzácnou, jak se může zdát. A na druhou stranu, s barvoslepostí se dá celkem dobře žít. Dokonce se říká, že všichni muži jsou tak trochu barvoslepí, což vlastně vystihuje nejlehčí formu barvosleposti: neschopnost rozeznat jemné odstíny barev, například lilová a fialová, tyrkysová a zelená, modrá. Lehčí formy barvosleposti se pak projevují tím, že dítě považuje za jednu barvu tmavě zelenou a tmavě modrou. To jsou ale problémy, se kterými nemá smysl se zabývat dříve než po třetím roce života. V tu dobu se už můžete poradit i s pedagogickým pracovníky ve školce.

Vezměte to rovnou i s logickým myšlením a smyslem pro krásu

Vždyť co by byl svět, kdyby v něm nebyly barvy. Jakmile začnete s dítětem objevovat báječný svět barev, vezměte to rovnou i s logikou a rozvojem tvořivosti. Coloformix je vhodnou didaktickou hrou, která vám s obojím pomůže a zabaví i dospělé:

https://www.chytraopicka.cz/p/didakticka-hra-djeco-coloformix-barvy-a-tvary

Nebo chcete něco klidnějšího? Třeba vhodného i pro sbalen na cest? Pak zkuste tuhle hru, lepí se na ní samolepky na patřičné kartičky. Tvůrčí uspokojení z dokonaného díla bude zaslouženou odměnou, navíc tato hra parádně rozvíjí i soustředění.

Chcete ukázat, jak se barvy míchají? K tomu nám pomůže tato kreativní samolepková sada s kolečky nebo čtverečky.

michovani barev hra

Vezměte barvy všude – i do kuchyně!

A pak možná zjistíte, že s barvami se dá užít mnoho legrace nejen při jejich využití při malování a kreslen nebo modelování, ale také třeba při vaření.

Barevné papriky, barevná rajčata, těstoviny, ovoce, to všechno se dá báječně krájet na kousky a míchat do různobarevných salátů. Servírovat třeba papriku nakrájenou na proužky a hezky střídavě položenou na talíři, jeden proužek žlutý, jeden červený, jeden žlutý, jeden červený – motivujete tím dítě i pro pomoc s přípravou jídla.

Vyšší úrovní pak je míchání barev, temperové barvy jsou pro tohle ideální – a ten zázrak, když se ze žluté a modré stane zelená! Dodnes si snad každý pamatuje, když se mu tenhle zázrak udál před očima poprvé. Vezměte prostě barvy ze všech stran!

A hezky si to užijte!