Jak si s dětmi užít první měsíc ve škole?

Na první den jste se jakž takž nachystali, že? Je to velký den, konec dlouhého vyspávání i ponocování, lelkování, snídaní v trávě i nicnedělání. Důkladně jste si o tom s dětmi promluvili, odpověděli na jejich otázky, rozehnali jejich obavy a pomohli jim s jejich strachy, aby byly v klidu.

A co vy, jste také v klidu? Nebo se uvnitř marně snažíte připravit na hektická rána plná stresu a při představě odpoledne plného domácích úkolů máte husí kůži? Nemusí to přece tak být. I tady platí jednoduché pořekadlo. Jaké si to uděláte, takové to máte. Tak co třeba klidná pomalu plynoucí rána s rodinnou snídaní, zábavná odpoledne plná smíchu a láskyplné večery s pohádkou před spaním?

Společně strávený čas se z celých dnů a týdnů najednou scvrkne jen na pár hodin denně. Může to být smutné, dětem se může stýskat, může pro ně být náročné se přizpůsobit novému prostředí a režimu nebo nárokům ve škole. Může to pro ně ale také být příjemná vzpruha, zrovna si padnou do oka s novými kamarády, nové zážitky a osamostatňování jim třeba přijde vhod. Ať tak, nebo tak, v každém případě stále potřebují své rodiče a domov jako přístav, do kterého se rády z toho mumraje vrací, a kde najdou pochopení a pohlazení.

Rána nebudou tak hektická, když večer předem připravíte všechno, co připravit můžete. Zmatkům a vztekání ohledně oblečení se vyhnete, když ho nachystáte s dětmi, a ne sami. Sepište seznam činností, které je každé ráno potřeba vykonat, ale taky seznam činností, které byste s dětmi chtěli do ranního programu zařadit. Vy si budete chtít vypít teplou kávu a přečíst si u toho v klidu noviny, děti si budou chtít zahrát nějakou hru, postavit lego nebo zkouknout kus oblíbené pohádky. Z těch dvou seznamů se dohodněte na jednom, tak aby byli v rámci možností všichni spokojení. Vystavte ho na viditelné a dostupné místo a odškrtávejte. K tomu se Vám může hodit i naše motivační karta.

Navzdory tomu, že vás zrovna někdo naštval v práci, nebo že máte spoustu nových projektů s šibeničními termíny, zkuste tu pro své děti být i odpoledne a večer. Objem práce se nezmenší a spor s kolegou se nevyřeší, ani když budete doma protivní a zakabonění. Zkuste se naladit tak, aby těch pár hodin stálo za to. Máte sice povinnosti, které nemůžete odložit, ale některé můžete dělat společně. Do přípravy večeře zapojte všechny členy rodiny. Ano, bude to trvat déle, ale jde o prožitek, o to, že jste spolu. I chystání svačin může být zábavné a kreativní. Vymyslete třeba různé tvary nebo kombinace chutí, můžete losovat o to, kdo komu svačinu nachystá.

Všichni si na ty společné aktivity pak vzpomenete během dne, ve škole i doma nebo v kanceláři, až na vás ze svačinové krabičky vykoukne nějaký vtipný vzkaz. Na ten okamžik to bude, jako byste byli zase všichni spolu, ta vzpomínka vykouzlí úsměv na vašich tvářích. Potíže s kolegou budou najednou malicherné, projekty se budou zdát zvládnutelné v termínu. Už se nebudete moct dočkat odpoledne nebo večera, až se zase všichni doma potkáte, povyprávíte si a společně vymyslíte něco dalšího.