Jak pomoci dětem naučit se násobilku rychle a správně? Přehled násobilky ke stažení

Ach ta násobilka!

Pro někoho je násobilka naprostá brnkačka, pro jiného je to velké trápení a možná i pekelné topení. Čím více však dítěti ukážeme názorných cvičení, postupů a
pomůcek, tím pravděpodobněji si najde svoji cestu k pochopení malé násobilky. Malá násobilka je násobení dvou čísel, které jsou menší nebo rovna deseti.
Důležité je naučit se řadu deseti násobků „jako když bičem mrská“.
Tedy u násobilky dvou: 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20 a tuto řadu umět vyjmenovat poměrně rychle a jistě i od nejvyššího čísla dolů až k nule.

Můžete si násobky nadepsat na papírky nebo je třeba použít z různých didaktických her, kde jsou napsané na dřevěných kostkách (Malá násobilka v krabičce Bigjigs) či mouchách (Malá násobilka do 100 Bum Bác). Násobky za sebou stále dokola číst a postupně je otáčet, aby nebyly vidět, až se dítě celou řadu naučí zpaměti.

bum bác haba nasobilka

Některým dětem pomůže vysvětlení, že je to vlastně opakované sčítání stále stejného čísla (3 . 2 = 2 +2+2). Zahrajte si hru na schovávanou. Schovejte jeden z deseti násobků
a dítě musí přijít na to, který násobek se schoval.

Zkoušejte s dětmi říkat, kolikátý násobek dvojky je číslo 12 (šestý). Děti si je mohou ukazovat na prstech. Někomu také pomůže názorná práce s obrázky či manipulace
s předměty. Namaluji si čtyři komíny a každý komín bude mít na sobě dvě kostky. Kolik kostek celkem jsem namaloval? (8) Vytvoř příklad…(4 . 2 = 8). Komíny nemusíte jen malovat, ale také je třeba
stavět z dřevěných kostek.

Máme 4 talířky, na ně rozdělíme 8 fazolí tak, aby na každém talíři bylo stejně. To už brousíme také k dělení. Znázorni za pomocí fazolí a talířů příklad 5 . 2=.

Také je možné při počítání používat násobilkovou tabulku a mít zrakovou oporu, ale nemělo by zůstat jen u té, protože děti už je pak jen opisují a nad násobením nepřemýšlí, i když si příklady
s výsledky alespoň fixují a zapamatovávají.

Záleží na domluvě s paní učitelkou! Jak jsme si řekli na začátku, čím více cest dítěti ukážete, tím snadnější pro něj bude najít si tu sobě vlastní.

Už jste viděli tuto super pomůcku? Děti do ní nejen schovají svoje pastelky, ale také si hravou formou mohou procvičit násobilku, hodí se i na cesty.

násobilka

Tip Chytré opičky: Super hra s násobilkou a krokodýlem. Spočítej, kolik módních doplňků má na sobě krokodýl a to číslo vynásob vylosovanou kartou, honem rychle ulov správný výsledek pomocí dřevěné přísavky. Tady se násobilku děti naučí opravdu rychle a zábavnou formou.

Hra násobilka s krokodýlem

Stáhněte si také naši pomůcku: Přehled násobilky s Chytrou opičkou. Ideální je tento přehled zalaminovat a můžete ho vozit sebou kamkoliv na cesty nebo třeba vložit do školního sešitu.

prehled nasobilky ke stazeni zdarma