Vzhůru do středu velrybího života: Balanční rybičky

Pamatujete si na pohádkovou velrybu, která hltala časopisy a měla přehled o všech ročnících roky vpřed i vzad? Představte si, že se jí narodil bezpočet mláďátek a teď si s nimi musíte nějak poradit. Vzhůru přímo do středu velrybího života!

Velrybí rodinka dá opravdu spoustu práce, protože hlavním úkolem bude udržet balanc nejen v časopisových znalostech paní velryby, ale hlavně v udržení malých velrybátek na hřbetě.

Máme tu skvělou velrybí mámu Vilac - Velryba.

Skvělá motorická balanční hra – rozvíjení smyslu pro rovnováhu

Vaším úkolem bude stavět malá velrybátka na hřbet velryby tak, aby udržela rovnováhu a nespadla. A přidal další. A další. A další. V úvahu se naučíte brát váhu rybičky, její tvar, aby sedla přesně do tvaru rybiček již vložených a v neposlední řadě možná i barvičky.

Kolik různých variant vymyslíte?

balancni hra vlryba vilac

Hra vytvořená i pro více hráčů

Co je ale naprosto geniální? Že tuhle hru můžete hrát i ve více hráčích, a proto tu je barevná kostička, která naznačuje jednotlivým hráčům, jakou barvu rybičky mají vkládat zrovna oni v této fázi hry. Tím se hra stává zajímavější a napínavější. Najednou je to o tolik těžší! A je to jen krůček k mnohem větší legraci.

A když už budete hrát velrybí hry a cvičit se v rovnováze, možná se zamyslíte i nad životem velryb.

alancni hra velryba vilac

Jak to mají VELRYBY skutečně?

  1. Tohle by byla taková velrybí školka, ale ve skutečnosti velrybí matky rodí vždy jen jedno mládě a v péči o svá mláďata se angažují pouze samy v rozmezí tří až pěti let. Po této době se jim může narodit další mládě.
  2. Velryby většinou žijí samy, nebo jen v malých skupinkách. Velryba se sedmi mláďaty na hřbetě je tedy sci-fi :-).
  3. Po narození měří velrybátko zhruba 6 metrů a roky, které tráví s matkou po boku, využívá k tomu, aby zesílilo. Plné fyzické velrybí síly ale dosahuje až ve věku 7 let.

A to nejlepší nakonec. Na velrybí kůži, která je ve skutečnosti velmi jemná na dotek, často parazitují nejrůznější korýši a mořští tvorové, takže velryba je takovým malým mořským akváriem se svými vlastními „mazlíčky“, kteří ji nepoškozují, ale naopak, korýši ji pomáhají s udržováním čisté kůže.

Co zajímavého ještě o velrybách víte? Podělte se...