DEMOLIČNÍ KREATIVITA: Mor pro rodiče, extáze pro děti

Znáte to? Když batole přijde do věku, ve kterém je největší extází života něco zdemolovat. Stokrát denně rozházet kostku z věží, vyházet šuplík s oblečením, skříňku s věcmi, pokusit se rozbít hrnec nebo roztrhat letáky, časopisy nebo dokonce i knížku.

Kdo by to třídil podle nějaké hodnoty! „Všechno je potřeba vyzkoušet a pořádně se do toho opřít!“

batole neporadek

Kde jsou hranice, kolik toho ONI/ONO vydrží?

Takže dítě směle zkouší, kde jsou nejen hranice pevnosti knižních stránek, kolik ran vydrží nerezový hrnec, ale také kde jsou hranice rodičovských nervů a kolikrát maminka vydrží to oblečení zase zpátky poskládat do šuplíku. A od pokušení něco fakt zdemolovat následně není ani maminka!

Je to mor!

Jedno rádi řekneme hned na úvod. Je velice těžké si na sobě vynucovat poslušné uklízení nadělané spouště, to je rychlá cesta k totálnímu nervovému vyčerpání a frustraci. Kdepak, my máme jiné řešení. Samozřejmě v tomto období se karambolům v domácnosti nevyhnete, ale tímto období si prostě dítě musí projít.
Nebojte, nebude tu věčně.
Rozdělte mu věci na ty, které se rozbíjet a demolovat smí… a na ty, které nesmí.

A obklopte ho v bezpečné zóně tím, co demolovat smí.

„Tady je kupa letáků, ty můžeš trhat.“

„Pojď mi pomoci protřídit špinavé prádlo, vysypaný koš se špinavým prádlem je vlastně pomocí, díky které lépe utřídíme prádlo do pračky.“

"Můžeme rozhazovat posekanou trávu, spadané listí, lámat větvičky spadané na zem..."

TIPY pro rodiče: A k tomu všemu si prosím vezměte nějaké mlsání na nervy. Nebo si vytřiďte ze dne kousek času, který věnujete této dětské činnosti a dohledu nad ní. A odměňte se pak – protože si to opravdu zasloužíte.

Že chcete zůstat o kostek a hraček a bezpečného demolování?

Pojďte s námi do KOSTKOVÉHO RÁJE

Postavičky Vilac

Nejodolnější jsou Vilac postavičky - dřevěné kostky  Hezounké, roztomilé, takové „lidské shromáždění“ je docela dobrou možností, jak se naučit umění ničení. Celý dav padne za oběť. Postavičky se rozpadnou na jednotlivé části….

 A co teď? Nezbývá, než zkoušet trpělivost rodičů nebo počkat na dobu, kdy pečlivé stavění věcí zpět na své místo přijde.

Věřte… přijde.