Budete vyhlížet první vánoční hvězdu?

Vánoční hvězda

My víme, že tou nejdůležitější je ta první hvězdička, která vychází na Štědrý večer, ale celou zimu máme jedinečnou šanci vyhlížet první večerní hvězdu každý den. Víte, na jaká souhvězdí v prosinci narazíme?

V adventní dny se na nás z oblohy dívají asi nejvýrazněji hvězdičky souhvězdí Orion. Hned po nich je Velký vůz.

Nízko nad jihozápadním obzorem je Jupiter a Venuše, které bývají těmi prvními, jež na nás po setmění září.

A hlavně ten obr nad hlavou!

Součástí Orionu je známá hvězda Betelgeuze, se svou oranžovo-červenou barvou. Jak moc od nás je daleko si lze jen ztěží představit. Ale udává se, že její poloměr je až 1 milion km, a je tedy velká téměř jako většina naší sluneční soustavy a její svítivost a sálavost je 135 000x vyšší než našeho Slunce. Je to tedy parádní gigant na obloze a byla také snad první hvězdou, která byla detailněji prozkoumána.

Když v zimní noci vydržíte až do doby po půlnoci, tak můžete kousek pod souhvězdím Lva vidět i další planetu – Saturn.

TIP: vykouzlete si vánoční atmosféru i v dětském pokojíčku: Sada tří kusů nádherných papírových hvězd, které poslouží jako dekorace po celý rok.

Plňte si přání!

Kolem poloviny prosince můžeme někdy vidět padající hvězdy z rojů Geminid. Stejně jako jsou Perseidy známé v srpnu, tak i ryze zimní padající hvězdy jsou nepřehlédnutelné. Tak si zkuste něco přát….

Tip: Vytvořte si svítící souhvězdí přímo v dětském pokojíčku: Sada souhvězdí od Moulin Roty

Večernice je Venuší

Ta hvězda, kterou tak toužebně vyhlížíme na Štědrý den, je Venuše. Nazýváme ji Večernicí, a někdy také Jitřenkou, to podle toho, v jakou dobu se na obloze pohybuje. Patří mezi ty nejzářivější. Podle mýtů je Venuše planetou lásky, hojnosti a plodnosti a rodinného zázemí. Všechno, na co shlížíme s láskou, je pod vládou planety Venuše.

A to je vlastně hezká sváteční symbolika. Adventní čas je přesně o tom samém… tak zkuste dnes s dětmi vyhlížet hvězdy! A něco si přát.

A pokud zrovna zataženo (nebo vaše děti vesmír pohltí svým tajemstvím a kouzlem), pak pro vás  máme jeden tip. Krasohled, KALEIDOSKOP z pevného kovu, nádherně vybarvený, doslova k zamilování. A co uvidíte uvnitř, to je nádherná soustava barevných měnících se sklíček a zrcadýlek.

Necháte se unést fantazií?

Udělejte si horký čaj a dívejte se...