Jak pečovat o dřevěné hračky?

Hračky vyrobené ze dřeva mají mnoho praktických výhod, na které prostě plast nemá. A nejde jen o ekologii. Někdy se ale maminky ptají, jak takové hračky čistit, jak se o ně starat a jak je mýt, protože se na první pohled může zdát, že péče o dřevo je náročnější než o plast, který v podstatě všechno vydrží.

Když se řekne „dřevěná hračka“, možná vás napadne něco jako tenhle tahací pejsek a tomu se občas nožky, pardon, kolečka, opravdu ušpiní.

Výhody dřevěných hraček jim dávají téměř nesmrtelnost

Pojďme si zopakovat výhody dřevěných hraček. Hračky z kvalitních obchodů jsou certifikovány, pravidelně kontrolovány a nenajdete na nich barvy, lepidla nebo laky, které by byly zdravotně závadné. Dítě je tedy může s klidem okusovat nebo strkat do pusy. Při výrobě a opracování se dává velký pozor na to, aby tu nebyly ostré hrany. Kvalitní hračky jsou hladké. Dřevo se neštípe, je tvrdé, a tak nehrozí ulamování drobných kousků, jako je tomu u některých plastových a nekvalitních hraček. Ostatně ulomený plast je často ostrý jako nůž.

Jak je ale čistit? Zapomeňte na chemii a oprašte znalosti našich babiček. Ocet a nověji také citron jsou perfektní čistidla!

Co rozhodně nepoužívat!

Chemikálie jsou zapovězené. Přípravky na ošetřování dřeva patří na nábytek, případně na podlahy, ale na dětské hračky ne. Stejně tak skvrny a silnější znečištění čistíme přírodními prostředky, nikoliv těmi chemickými. Takže z toho plyne první základní pravidlo: HRAČKY ČISTÍME PŘÍRODNÍMI PROSTŘEDKY.

Všechno, co budeme potřebovat, najdeme v kuchyni a spíži. Nebo nám postačí jen prachovka či suchý hadřík, jako třeba tady u autobusové vkládačky. Nebude-li ovšem autobus jezdit v terénu, že?

Co desinfikuje a čistí

Dobrou jednoduchou desinfekcí je citronová šťáva nebo ocet v horké vodě. V té můžete hračky omýt, případně použít houbičku nebo kartáček pro vydrbání pevnějších nečistot. Ale dbejte na laky, nátěry a barvy, abyste je nepoškodili.

Trocha citronové šťávy a měkký hadřík

Větší hračky nebo plochy se dobře čistí vodou s citronovou šťávou nebo s octem v rozprašovači. Nastříkáme menší množství přípravku na měkký hadřík a utřeme. Tento způsobe, něco mezi suchým a mokrým čištěním, se dá použít pro běžný úklid.

Čištění hraček z druhé ruky

Samostatnou kapitolou je pak koupě hraček z druhé ruky. Jak je vyčistit účinněji. Pro svůj vlastní klid můžete hračky běžně umýt teplou vodou nebo vydrbat kartáčkem. Nechte vysušit. Jsou-li na hračkách různé textilní části, některé maminky doporučují dát hračky poté na minimálně 24 hodin do mrazničky přemrazit. Mělo by to zahubit riziko nákazy svrabem, což je sice vzácnost, ale o to zákeřnější, nenápadnější a snadnější je přenos právě blízce sdílenými předměty.

Chcete jim oživit lesk? Včelí vosk hračky ochrání i rozvoní

Pamatujete si na vůni včelího vosku? Když budete mít kousek doma, nic nezkazíte tím, když jím přejedete po dřevěných hračkách a vyleštíte suchým měkkým hadříkem. Parádně se oživí barvy, lesk a hračky zase o něco déle vydrží! A nádherně voní.

TIP: A ještě jeden tip pro vás máme. Parádí zvířecí farma, která jistě bude sem tam nějakou tu údržbu potřebovat.